تحصیلات مجازی با کمترین هزینه در ایران اروپا امریکا
پنج‌شنبه 10 بهمن‌ماه سال 1387
دانشگاه مجازی نظام نوین و برتر تحصیلی جهان

 

 دانشگاه مجازی 

منبع :CNNترجمه میثم لطیفی -کارشناسان هزاره سوم بر این باورند که اگر دنبال محل مناسبی برای ادامه تحصیل هستید، بهترین محل دانشگاهی است که شما را به هدفتان می رساند... حتی اگر از آن دانشگاه ها دور باشید.
سال هاست که تحصیل در دانشگاه های آنلاین بین بسیاری از مردم رواج یافته است. تنها در ایالت متحده آمریکا سالانه بالغ بر یک میلیون نفر در حال گرفتن مدارک معتبر تحصیلی خود از این سیستم های آموزشی در رشته هایی مثل آموزش و پرورش، پرستاری، فناوری اطلاعات، بازرگانی، حسابداری، مهندسی نرم افزار، حقوق جزائی، مدیریت مراکز بهداشتی و درمانی و سایر رشته های موجود هستند. تنها تا سال 2007 از هر 10 دانشجوی آمریکایی، یک نفر به طور تمام وقت در سیستم های آموزشی آنلاین ثبت نام کرد.
دکتر «مایکل کری»(Michael Karry) دانشیار فناوری تعلیم و تربیت دانشگاه جورج واشنگتن در این باره می گوید: «مردم وقتی به سیستم های آنلاین آموزشی نگاه می کنند، تصور می کنند که این ها به سیستم سنتی لطمه وارد می کند.
ولی من فکر می کنم در کل، سیستم آموزش و پرورش در حال رشد و تکامل است.
بسیاری از افرادی که به واسطه داشتن کار تمام وقت و یا والدینی که مجبور به نگهداری از اطفال خود هستند و امکان شرکت در کلاس های سنتی و متداول را ندارند، می توانند به راحتی از طریق اینترنت به تحصیل خود ادامه دهند.»

ارتباطات دانشگاهی
تحقیقات توسط صاحب نظران نشان داده است که 75 درصد از کلاس های آنلاین به طور غیر همزمان انجام می شود. این به این معناست که دانشجویان می توانند به راحتی با اساتید خود ارتباط برقرار کرده و در کلاس درس شرکت کنند، بدون این که این کار را هم زمان با اساتید و یا سایر دانشجویان انجام دهند.
این خاصیت به ویژه برای دانشجویانی که در نقاط دیگری از جهان دارای ساعات متفاوتی با مرکز آموزشی هستند بسیار ارزشمند است. البته سیستم های آموزشی آنلاین نیز در شرایط خاصی ایجاب می کنند که اساتید و دانشجویان همزمان وارد سیستم اینترنتی شوند. این حالت بیش تر در مواقعی که کلاس حالت تکنیکی دارد، مثلا واحدهای آزمایشگاهی و یا در صورتی که تجربه کردن فرآیندها و گرفتن بازتاب و نتیجه فوری ضرورت دارند، انجام می شود.
برخلاف این که در آمریکا استفاده از اینترنت با سرعت بالا در حال افزایش است، هنوز تعداد زیادی از دانشجویان سیستم های آموزشی آنلاین از روش های مطمئن اینترنت با خط تلفن استفاده می کنند.
به عقیده برخی کارشناسان، تنها تقاضا برای آموزش از طریق اینترنت نیست که در حال گسترش است، بلکه این رشد با همان روند در سایر زمینه ها مانند بازی های اینترنتی نیز در حال افزایش است. وقتی کاربران می توانند از طریق اینترنت با سایر افراد گفت وگو کنند، بنابراین حتما می توانند به صورت آنلاین آموزش هم ببینند.
هزینه کلاس هایک نکته مهم که باید آن را برای کلیه سیستم های آموزشی آنلاین و غیرآنلاین مورد توجه قرار داد، هزینه است. گرفتن مدرک در کل هزینه بر است. سیستم های آموزشی آنلاین در نگاه اول ارزان تر از سیستم های سنتی به نظر می رسند. دریک نگاه گذرا و سطحی ممکن است که کاربران تصور کنند سیستم های آموزش و پرورش آنلاین ارزان تر هستند، چرا که این مراکز آموزشی قیمت های کمتری را ارایه می دهند و دانشجویان در کلاس های کمتری شرکت می کنند. اما چنان چه به طور کلی به این مساله نگاه کنید درمی یابید که هر دو سیستم در واقع دارای هزینه یکسانی هستند. در صورتی که هزینه های مربوط به شهریه ثبت نام و تهیه وسایل و مواد لازم برای کلاس های آنلاین در نظر گرفته شود در خواهیم یافت که به طور متوسط این دو سیستم تقریبا یکسان هستند. بخشی از این واقعیت به واسطه این است که بعضی از مراکز آموزشی در حالی که کلاس های رایج معمولی را ارایه می دهند کلاس ها و واحدهای آنلاین را نیز ارایه می دهند.
سیستم های آموزشی آنلاین به ویژه برای دانشجویان بین المللی بسیار مقرون به صرفه هستند، زیرا آنها می توانند در هزینه هایی چون هزینه مسافرت و تهیه مسکن و هزاران هزینه های کوچک دیگری که به دنبال نقل مکان به یک منطقه جدید پدیدار می شود صرفه جویی کنند.
علاوه بر صرفه جویی های مالی، شما می توانید با شرکت در کلاس های آنلاین در وقت خود نیز صرفه جویی کنید.

ارزیابی دانشگاهی
به منظور ارزیابی مراکز آموزشی آنلاین، دانشجویان معمولا به چهار نکته اصلی توجه می کنند: «اعتبار، عوامل تکنولوژیکی، نام دانشگاه و مرکز آموزشی و البته هزینه.» اعتبار و امتیاز یک مرکز آموزشی از اهمیت بسیاری برخوردار است. طبیعی است که هر چقدر یک مرکز آموزشی از اعتبار بیش تری برخوردار باشد، دارای سیستم آموزشی بالاتری نیز خواهد بود.
عوامل تکنولوژیکی از عواملی هستند که به آن ها توجه می شود. دانشجویان بیش تر خواهان سیستم هایی هستند که بتوانند در آن با اساتید و سایر دانشجویان ارتباط برقرار کنند، نه سیستم های خشکی که فقط دارای مطالب درسی بوده تا دانشجو بتواند آن ها را چاپ کند و به خاطر بسپارد و یا جلسات بحث یک طرفه ای که دانشجو می تواند سوالات خود را در آن مطرح کند. در اینجاست که مساله آنلاین بودن غیرهمزمان و همچنین نوع سیستم ارتباطی اینترنتی که یک مرکز آموزشی طلب می کند، مطرح می شود.
اعتبار نام دانشگاه بسته به انواع رشته هایی که هر مرکز به طور آنلاین ارایه می دهد و همچنین جامعیت مدارک آن ها تعیین می شود. در نهایت یکی از عوامل اصلی جهت ارزیابی دانشگاه های آنلاین هزینه آن ها است.
عوامل فرعی دیگری نیز در این ارتباط مورد توجه قرار می گیرند. برای مثال تعداد دانشجویان هر کلاس چند نفر است که در پاسخ این سوال باید بگوییم تعداد مناسب برای کلاس های آنلاین معمولا 15 نفر است. برای دانشجویان بسیار مهم است که بدانند اساتید آن ها با چه ضوابط و کیفیتی برای تدریس انتخاب می شوند.